İşe Giriş Sağlık Raporu

Anasayfa » Hizmet » İşe Giriş Sağlık Raporu

İşe Giriş Sağlık Raporu tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıfındaki işlerde çalışmak isteyen kişilerin işe ilk giriş sırasında almaları gereken, yapacakları işe uygun olduklarını gösteren rapordur. Çalışanlar ilk kez işe girdiklerinde, iş değişimi olduğunda veya sağlık nedenleri sonucu işten uzaklaştırıldıktan sonra işe geri dönerlerse (işverenin talep etmesi halinde) İşe Giriş Sağlık Raporu almak zorundadır.

İşe Giriş Sağlık Raporu veya farklı bir ifade biçimiyle OSGB Sağlık Raporu işverenlerin yeni çalışanlarının fiziksel ve mental sağlık durumlarını değerlendirmek için aldığı tıbbi belgedir. Bu rapor çalışanın işe başlamadan önce işin gerektirdiği sağlık koşullarını karşılayıp karşılamadığının belirlenmesini sağlar. Ayrıca işe başlamadan önce mevcut sağlık sorunlarını tespit etmek ve gerekirse iş yerinde alınacak önlemleri belirlemek için kullanılır.

İşe Giriş Sağlık Raporu İş Sağlığı ve Güvenliği açısından önemlidir. İşverenler çalışanlarının işlerini güvenli bir şekilde yapabilecek sağlık koşullarına sahip olduğundan emin olmak istemektedir. Ayrıca bu rapor çalışanın işe başladığı andaki sağlık durumunu belirleyerek iş yerinde meydana gelebilecek kazaların ve sağlık sorunlarının önlenmesine katkı sağlar.

İşe Giriş Sağlık Raporu yetkili sağlık kuruluşları ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından verilir. Bu sağlık kuruluşları İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na uygun olarak belirli kriterlere sahip olmalıdır. OSGB Firmaları (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) gibi kuruluşlar İşe Giriş Sağlık Raporlarını düzenlerler.

İşe Giriş Sağlık Raporu Almak İçin öncelikle işverenin size yönlendirdiği veya iş birliği yaptığı sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Sağlık kuruluşu sizi bir dizi sağlık taramasına tabi tutacak ve sonuçları değerlendirdikten sonra raporu düzenleyecektir. OSGB Firmaları da gerekli tetkikleri ve muayeneyi gerçekleştirip belgeyi hazırlayacaktır.

İşe Giriş Sağlık Raporu İş Sağlığı & Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimleri tarafından verilir. Bu uzmanlar İş Sağlığı ve Güvenliği konularında eğitim almış ve ciddi deneyime sahip sağlık profesyonelleridir. İşe Giriş Sağlık Raporu almak için başvurulabilecek yetkili sağlık kuruluşları arasında;

 • Kamu veya Özel Sağlık Merkezleri (Yetkili)
 • OSGB Firmaları (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi)
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin Ofisleri

belirtilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz kuruluşların listesi ve iletişim bilgileri işvereniniz tarafından sağlanır. SARIZEYBEK OSGB uzman ekibi ile sunduğu OSGB Hizmetleri arasında İşe Giriş Sağlık Raporu sürecini de dahil etmiştir. İzmir ve çevre illerde OSGB Sağlık Raporu veya İşe Giriş Sağlık Raporu almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz…

İşe Giriş Sağlık Raporu hem işverenlerin hem de çalışanların sağlığı ve güvenliği için son derece önemlidir. İşe başlamadan önce bu raporu almak işyerindeki riskleri minimize etmeye yardımcı olur. Herkesin daha güvenli bir çalışma ortamında olmasını sağlar. Bu raporu almak için gerekli adımları atmanız önemlidir.

Sizde işletmenizin ihtiyaç duyduğu OSGB Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak, size özel sunabileceğimiz İşe Giriş Sağlık Raporu Örneği ve İşe Giriş Sağlık Raporu Fiyat Listesine ulaşmak için Hemen Bize Ulaşın metnine tıklayarak uzman personellerimizle anlık irtibat kurabilirsiniz.

İşe Giriş Sağlık Raporu Nereden Alınır

İşe Giriş Sağlık Raporu bakanlık tarafından yetkilendirilen Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminden ilgili kurum için İSG Katip sözleşmesi olan işyeri hekiminden alınabilir. İnsanların yanlış olarak bildiği ve yönlendirdiği gibi özel hastaneden, aile hekiminden veya kuruluş için İSG Katip sözleşmesi olmayan İşyeri Hekiminden İşe Giriş Sağlık Raporu alınamaz.

SARIZEYBEK OSGB olarak uzman İşyeri Hekimi kontrolünde iş başvurusu yapan, iş değiştiren ve geçirdiği hastalık sonrası işine geri dönecek olan tüm çalışanlar için İşe Giriş Sağlık Raporu hizmeti vermekteyiz.

İşe Giriş Sağlık Raporu Hangi Bölümden Alınır

İşe Giriş Sağlık Raporu ilgili bakanlık tarafından yetkilendirilmiş OSGB Firmaları bünyesinde hizmet sunan İşyeri Hekimleri gözetiminde gerçekleştirilen bir dizi tetkik sonrası alınabilir. Bu gibi kuruluşlarda hizmet veren uzman hekimler kişinin ihtiyaçları ve gireceği işin gereklilikleri gibi hususları göz önüne alarak gereken tüm muayene ve tetkikleri uygulamaktadır.

İşe Giriş Sağlık Raporu İzmir

İşe Giriş Sağlık Raporu Neleri Kapsar

İşe Giriş Sağlık Raporları kapsamında Sarızeybek OSGB İşyeri Hekimleri tarafından işe giren her işçiye gerekli muayeneleri yapılır, poliklinik ve laboratuvar tahlil raporları incelenir, sorun görülmemesi durumunda işe uygunluklarını onaylanır. Yapılan iş türüne göre belirli aralıklarla çalışanların periyodik muayeneleri yapılarak işyeri sağlık gözetimleri gerçekleştirilir.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfa giren işlerde çalışacak personellerin işe girişlerinde, işe uygun olduklarının fiziki muayene ve laboratuvar tahlillerine dayanılarak hazırlanan OSGB Sağlık Raporu ile belirlenmesi zorunludur. Sarızeybek OSGB tarafından sağlanan 6331 Ağır ve Tehlikeli İşler Kapsamında İşe Giriş Sağlık Raporlarında;

 • Ön Arka Akciğer Grafisi
 • Solunum Fonksiyon Testi (SFT)
 • Odiometri (ODİO)
 • Tam Kan Sayımı
 • Tam İdrar Tetkiki
 • Ağır İş Sağlık Raporu Sektörlere Göre İlave Testler
 • Gıda ve hijyenik sektörleri ilgilendiren Portör Raporu + Sağlık Raporu

gibi tetkikler verilmektedir.

Ayrıca Portör Taraması Kapsamında;

 • A/P Akciğer Grafisi
 • Burun, Boğaz Kültürü
 • Gaita Kültürü
 • Gaita Mikroskopisi
 • İşe Giriş Sağlık Raporu Firmaların isteğine göre HbSag, HCV, HIV1+2, A Tipi Hepatit veya çeşitli tetkikler
 • Çeşitli iş kolları ve sektörlere giren kişiler için İşe Giriş Sağlık Raporu,
 • Çeşitli iş kolları için muhtelif tetkik ve raporlar

yapılmaktadır.

İşe Giriş Sağlık Raporu Alınacak Merkezlerin Listesi

Öncelikle bilinmelidir ki İşe Giriş Sağlık Raporu OSGB Firmaları bünyesinde hizmet veren İşyeri Hekimleri tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonrası alınmaktadır. Bununla birlikte yetkili olmaları halinde İşe Giriş Sağlık Raporu Alınacak Merkezlerin Listesi;

 • OSGB Firmaları (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) : OSGB Firmaları İş Sağlığı ve Güvenliği konularında uzmanlaşmış özel sağlık kuruluşlarıdır. İşverenler OSGB’ler ile anlaşarak çalışanlarının işe giriş sağlık raporlarını burada aldırırlar. OSGB Firmaları İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi de sağlayabilirler.
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin Ofisleri : İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları veya İşyeri Hekimleri işe giriş sağlık raporlarını düzenleyebilirler. İşveren uzmanlarla anlaşarak bu hizmeti alabilirler.
 • Özel Sağlık Merkezleri : Özel sağlık merkezleri İşe Giriş Sağlık Raporu Hizmeti sunan diğer bir seçenektir. Bu merkezler daha hızlı randevu almanıza ve kapsamlı hizmetler sunmanıza olanak tanır. Ancak bu hizmetler için ödeme yapmanız gerekir.
 • Devlet Hastaneleri / Özel Hastaneler : Bazı hastaneler İşe Giriş Sağlık Raporu Hizmeti Büyük şehirlerde ve şehir hastanelerinde bu hizmeti bulabilirsiniz.

şeklinde özetlenebilir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl Alınır

SARIZEYBEK OSGB bakanlık tarafından yetkilendirilmiş ve işletmelerin ihtiyaç duyduğu her OSGB hizmetini sunabilen bir kuruluştur. Bize ulaşan firmalardan en sık duyduğumuz soru “İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl Alınır?” olmaktadır. Bu soruyu maddeler halinde;

 1. Randevu Alın : İşe başlamadan önce işvereninizin ve insan kaynakları departmanının size verdiği bilgilere göre bir sağlık muayenesi randevusu almalısınız.
 2. Muayene : Randevu gününde seçtiğiniz sağlık kuruluşuna gidin. Burada doktor veya sağlık uzmanı fiziksel ve mental sağlık durumunuzu değerlendirecektir. Muayene sırasında işin gerektirdiği sağlık koşullarını karşılayıp karşılamadığınız incelenecektir.
 3. Raporun Düzenlenmesi : Muayene sonucunda sağlık uzmanı İşe Giriş Sağlık Raporu’nu düzenler. Bu rapor işvereninize veya insan kaynakları departmanına iletilir.
 4. Raporun Saklanması : İşe başladıktan sonra İşe Giriş Sağlık Raporu’nun bir kopyasını saklayın. Bu rapor İş Sağlığı ve Güvenliği kayıtları için önemlidir.
 5. Gerekli İşlemler : Eğer rapor sonuçlarında sağlık sorunları veya önerilen tedbirler varsa işvereniniz gerekli önlemleri alacaktır.

şeklinde yanıtlayabilirsiniz.

İşe Giriş Sağlık Raporu İş Sağlığı & Güvenliği standartlarını korumak ve çalışanların sağlığını güvence altına almak için önemlidir. İşvereninizin veya yerel yetkililerin rehberliği ile bu süreci sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu konuda profesyonel destek almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz

İşe Giriş Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

İşe Giriş Sağlık Raporu;

 • Çok tehlikeli sınıfta bulunan kişiler için 1 yıl,
 • Tehlikeli sınıfta yer alan kişiler için 3 yıl,
 • Az tehlikeli sınıfta bulunan kişiler için 5 yıl,

içerisinde yenilenmesi gerekir. Bununla beraber yönetmelik içerisinde işyeri hekiminin gerek görmesi durumunda sürelerin kısaltılabileceği kanunu bulunmaktadır.

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti OSGB Firmaları belirlediği resmi makamlar tarafından da uygun görülen bir bedeldir. Bu ücret;

 • OSGB’nin sunduğu hizmetlerin kapsamına,
 • Çalışanın yaptığı işin niteliğine, (tehlike sınıfı)
 • İstenilen ve gerekli tetkiklerin sayısına,

göre değişiklik gösterebilir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti çalışan veya işveren tarafından ödenebilir. Bu ücret ile ilgili detaylı bilgi almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücretini Kim Öder

İşe Giriş Sağlık Raporu 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre 1 Ocak 2013 yılından itibaren işe girişlerde alınması mecburi kılınan iş için sağlık raporları olarak ifade edilmekte, yetkili sağlık birimlerinden ücreti karşılığında alınabilmektedir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti kişi tarafından ödenir lakin çalışacağı firmanın bünyesinde sigortalı çalışansa işe giriş sağlık raporunun ücretini firma öder. İşe Giriş Sağlık Raporunu Sarızeybek OSGB den almak, sunduğumuz avantajlar ile ilgili detaylı bilgi almak için bizi arayabilir ya da Teklif Alın kısmından bilgilerinizi girebilirsiniz.

İşe Giriş Sağlık Raporu İzmir

SARIZEYBEK OSGB uzun yıllar önce temelleri Aydın’da atılmış, 10 yılı aşkın zamandır İzmir dahil Türkiye’nin birçok ilinde faaliyetlerini sürdüren yetkili ve tecrübeli bir kuruluştur. Firma sahiplerinin OSGB Hizmetleri kapsamında ihtiyaç duyduğu tüm uygulamaları başarıyla yerine getiren kurumumuz En Uygun Fiyatlarla İşe Giriş Sağlık Raporu alma konusunda işletmelere yardımcı olmaktadır.

İzmir OSGB dendiğinde akla gelebilecek her soruya değinmeye özen gösterdiğimiz makalemizi sarizeybekosgb.com/osgb-izmir bağlantısına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

İşe Giriş Sağlık Raporu Örneği

SARIZEYBEK OSGB olarak tarafımıza OSGB Hizmetleri kapsamında ulaşan bireysel veya kurumsal işletmelerden en sık aldığımız soru “İşe Giriş Sağlık Raporu Örneği Sunma Şansınız Var Mı?” şeklinde olmaktadır.

İşe Giriş Sağlık Raporu Örneği kişiye özel muayene ve tetkiklerle hazırlanmaktadır. Bu durum özel bir örnek sunmayı oldukça zor hale getirir. OSGB Sağlık Raporu olarak da anılan bu belge hakkında en doğru bilgileri kurumumuz ile iletişime geçerek alabilirsiniz.

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti

İzmir’de İşe Giriş Sağlık Raporu Veren Hastaneler

Kurumumuza ulaşan bireylerden en fazla aldığımız sorulardan birisi İzmir’de İşe Giriş Sağlık Raporu Veren Hastaneler hangileridir şeklinde olmaktadır. Bu konuda en doğru bilgiyi hastaneye ulaşıp sorarak alabileceğinizi belirtmekle birlikte İzmir’de İşe Sağlık Raporu Veren Başlıca Hastaneler arasında;

 • Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 • Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İzmir Karşıyaka Devlet Hastanesi
 • İzmir Alsancak Devlet Hastanesi
 • İzmir Balçova Devlet Hastanesi
 • İzmir Bornova Devlet Hastanesi

gösterilebilir.

İzmir İşe Giriş Sağlık Raporu Fiyatları

İzmir’de OSGB Hizmetleri kapsamında İşe Giriş Sağlık Raporu konusunda işletmelere destek olan SARIZEYBEK OSGB bu uygulamayı en uygun fiyatlarla sunmayı misyon edinmiştir. Bununla birlikte bu ücret işletmenin çalışan sayısı, konumu ve ihtiyaç duyulan tetkiklere göre farklılık gösterebilir. Bu hususta en doğru rakamları Bizimle İletişime Geçerek edinebilirsiniz.

İşe Giriş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

İşe Giriş Sağlık Raporu almak için öncelikle bir OSGB Firması ile anlaşmak gerekir. OSGB Firmaları Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardır. SARIZEYBEK OSGB gibi resmi makamlar tarafından yetkilendirilmiş OSGB Firmaları listesine Bakanlığın web sitesinden ulaşabilirsiniz. Anlaştığınız OSGB ile randevu alarak Sağlık Raporu için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

İşe Giriş Sağlık Raporu OSGB Firmaları ve İş Sağlığı & Güvenliği Uzmanları tarafından verilebileceği gibi yetkili olması ve gerekli şartları sağlaması halinde devlet hastaneleri & özel hastaneler gibi sağlık kuruluşlarından da alınabilir.
İşe Giriş Sağlık Raporu almak için kimlik belgesi, işe başvuru formu ve sağlık sigortası bilgileri gibi temel belgeler gereklidir. Bununla birlikte belge gereksinimleri dönem yasaları ve sağlık kuruluşunun politikalarına göre farklılık gösterebilir.
İşe Giriş Sağlık Raporu işin gerekliliklerine bağlı olarak fiziksel muayene, kan testleri, röntgen, göz muayenesi ve işitme testi gibi çeşitli testleri içerebilir.
İşe Giriş Sağlık Raporu 1 ay ile 3 yıl arasında geçerlidir. Ancak bu süre yasalara ve işveren politikalarına bağlı olarak farklılık gösterebilir.
İşe Giriş Sağlık Raporu devlet hastanelerinden de alınabilir. Ancak bu durum işin tehlike sınıfı ve yerel sağlık kuruluşunun kapasitesine göre değişim gösterebilir.
İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti sağlık kuruluşunun türüne ve içerdiği testlere göre değişiklik gösterir. Bununa birlikte genel olarak ücretler makul düzeydedir.
İşe Giriş Sağlık Raporu sağlık ocağından da alınabilir. Ancak bu durum yapılacak işin tehlike sınıfı ve yerel sağlık kuruluşunun tedavi kapasitesine göre değişim gösterebilir.
İşe Giriş Sağlık Raporu 1 ay ile 3 yıl arasında geçerlidir. Ancak bu süre yasalara ve işveren politikalarına bağlı olarak farklılık gösterebilir.
İşe Giriş Sağlık Raporu aile hekiminden de alınabilir. Ancak bu durum yapılacak işin tehlike sınıfı ve yerel sağlık kuruluşunun tedavi kapasitesine göre değişim gösterebilir.
İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti sağlık kuruluşunun türüne ve içerdiği testlere göre değişiklik gösterir. Bununa birlikte genel olarak ücretler makul düzeydedir.
İşe Giriş Sağlık Raporu 1 ay ile 3 yıl arasında geçerlidir. Ancak bu süre yasalara ve işveren politikalarına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

E-Bülten