OSGB Firmaları

Anasayfa » Hizmet » OSGB Firmaları

OSGB Firmaları küçük, orta veya büyük işletmelerin İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yönetmelikler ile belirlenmiş çerçeveye uygun hareket etmesi için danışmanlık hizmeti veren yetkili kuruluşlardır.

SARIZEYBEK OSGB olarak İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Isparta, Denizli başta olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinde ve bağlı ilçelerinde OSGB ve İş Sağlığı Güvenliği kapsamında ihtiyaç duyulabilen tüm danışmanlık hizmetlerini uzman ekibimiz eliyle yüzlerce firmaya sunmaya devam ediyoruz.

Yönetmeliklere uygun hareket edebilmeleri için işletmelere sunduğumuz danışmanlık hizmetleri arasında;

 • İş Güvenliği Uzmanı
 • İşyeri Hekimliği
 • İşe Giriş Sağlık Raporu
 • Mobil Sağlık Hizmetleri
 • Ortam Ölçümleri
 • Periyodik Kontroller
 • Risk Analizi
 • Acil Durum Eylem Planı
 • Patlamadan Korunma Dokümanı

gösterilebilir.

Türkiye’nin her bölgesine başarıyla Raporlama ve Danışmanlık Hizmeti sunan OSGB Firması olarak bilinen SARIZEYBEK OSGB yukarıda maddeler halinde listelenen başlıca hizmetler ile birlikte işletmelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak OSGB ve İş Sağlığı Güvenliği alanındaki tüm ihtiyaçlarını tecrübeli ekibi sayesinde karşılayabilmektedir.

Sizde Türkiye’nin en geniş ağına sahip OSGB Firması olan SARIZEYBEK OSGB den destek almak, İş Sağlığı ve Güvenli hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara uzman personelimiz ile anlık yazışarak yanıt bulmak için İletişim linkine tıklayınız.

Uzman ekibimiz tarafından kaleme alınan bu yazımızın devamında OSGB Firmaları ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. OSGB ve İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri almak için bize ulaşan şirketlerden en sık aldığımız;

 • OGSB Firmaları Ne İş Yapar
 • OSGB Firmaları Nasıl Çalışır
 • En İyi OSGB Firmaları Hangileridir
 • OSGB Firmaları Hangi Hizmetleri Sunar

gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

OSGB Firmaları Ne İş Yapar

OSGB Firmaları farklı sektörlerde hizmetler sunan irili ufaklı pek çok işletmenin OSGB İş Sağlığı ve Güvenliği yönetmeliğine uygun hareket etmesine yardımcı olur. Çalışanların, işyerinin ve projenin sağlığını korumakla kalmayıp işletmenin yönetmelik ve kanunlara uygun bir işleyişle çalışmalarını yaptığını garanti eder.

Bakanlıklar tarafından yetkilendirilmiş OSGB Firmaları sunduğu hizmetler arasında;

 • İşyerlerinde sağlık ve güvenlik açısından tehdit oluşturabilecek tüm durumlara karşı gerekli tüm koruyucu ve düzenleyici önlemlerin alınması,
 • İş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği hususunda gerekenlerin işverene rapor halinde sunulması,
 • Çalışanların sağlığını koruyacak gözetimlerin yapılması,
 • Çalışanların ve işverenin İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda eğitimler verilerek bilgilendirilmesi,
 • Personellere iş yerinde meydana gelebilecek kaza, doğal afet, yangın gibi durumlarda acil müdahalenin nasıl yapılacağının öğretilmesi,
 • Acil Durum Eylem Planı oluşturulması, yürürlüğe konması be yıllık bazlı hazırlanması,
 • Risk analizi ve gerekli değerlendirmelerin yapılması,
 • İş kazaları ve meslek hastalıkları kayıtlarının tutulması,
 • İş yeri hekimi ve diğer sağlık personellerinin görevlerinin belirlenmesi,

gösterilebilir.

Ülkemizin en sık tercih edilen OSGB Firmaları arasında yer alan SARIZEYBEK OSGB bünyesinde hizmet veren tüm uzmanlar çalışmaları sırasında iş yerlerindeki normal iş akışının bozulmasına asla izin vermezler.

İzmir OSGB Firması

OSGB Firmaları Nasıl Çalışır

SARIZEYBEK OSGB olarak İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda destek verdiğimiz işyerlerinin öncelikle güvenlik standartlarını tespit ediyoruz. Yapılan işin tehlike sınıfının ölçülmesi oldukça önemli bir süreçtir. İşyerleri yapılan değerlendirme sonucu çok tehlikeli, tehlikeli ya da az tehlikeli sınıflarından uygun olanına yerleştirilir.

Tehlike sınıfına göre işletmeye iş yeri güvenlik uzmanı, iş yeri hekimi ve hekim yardımcısı gibi çeşitli uzman personeller atayıp, personellerin çalışma saatleri belirliyoruz. Bu süreler kanun tarafından belirlenmiştir ve standarttır. (OSGB Nedir)

OSGB Firmaları çalıştıkları işletmelere;

 • Düzenli aralıklarla iş güvenliği raporları hazırlar.
 • Şirket yönetimine sunulan bu raporlar sayesinde güvenlik süreçlerinin ele alınma yöntemleri ve risk yönetimi gibi konular birlikte takip edilebilir.
 • OSGB Firmaları tüm iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini ISO 45001 Sertifikasyonuna göre yerine getirmektedir.
 • Yeni çalışanların ya da işe geri dönenlerin işe alımında uygulanan bir prosedür olan sağlık kontrolü bizzat OSGB Firmaları tarafından gerçekleştirilebilmektedir.
 • OSGB Firmaları görevli oldukları iş yerinde bir iş kültürü oluşturmayı hedefler.
 • İş Sağlığı ve Güvenliği süreci işveren kadar çalışanın da sorumluluğunda olduğu için çalışanlara gerekli eğitimler verilir.

basamaklarını izleyerek hizmet vermektedir.

OSGB Firmaları Hangi Hizmetleri Sunar

OSGB Firmaları 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında hareket ederek bu kanunda belirlenen konularda danışmanlık hizmetleri sunar. İş yerlerinde acil durum planlarının hazırlanması, bu durumların güvenli olarak yönetilmesi, düzenlemelerin yapılması, ilk yardım ve buna benzer konularda gereken bilgilerin verilmesi OSGB Firmaları tarafından verilen hizmetlerin bazıları olarak belirtilebilir.

OSGB dendiğinde akla gelen her soruya yanıt vermeye çalıştığımız yazımıza sarizeybekosgb.com/osgb-nedir bağlantısına tıklayarak erişebilirsiniz.

En İyi OSGB Firmaları

SARIZEYBEK OSGB olarak Aydın OSGB, İzmir OSGB, Manisa OSGB ve daha birçok ilimiz için özel olarak o ildeki işletmeler tarafından hazırlanan En iyi OSGB Firmaları listelerinde uzun zamandır üst sıralarda yer almaktadır.

İşini başarıyla yapan birçok OSGB Firması gibi SARIZEYBEK OSGB olarak bizler de işçilerin can ve sağlıklarını güven altına almayı temel hedef olarak belirleyen bu çalışmaları büyük bir özen ve titizlikle yapmaktayız.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan kanunlara bağlı olarak yapılan tüm bu çalışmalar Yetkilendirilmiş OSGB Listesi yer alan iş güvenliği firmaları tarafından verilen bir hizmettir.

Bölgenizdeki en iyi OSGB Firmaları hangileri diye öğrenmek isterseniz İSG katip sistemini inceleyebilir ve web sitelerini inceleyerek sunulan hizmetleri, referansları ve firma hakkında yazılanları okuyabilirsiniz.

İzmir OSGB Firmaları

SARIZEYBEK OSGB olarak İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli, Isparta başta olmak üzere tüm Türkiye’de birçok işletmeye İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda detaylı hizmet sunmaktayız. Sunduğumuz Raporlama ve Danışmanlık hizmetlerini İş Sağlığı ve Güvenliği kanuna doğrultusunda yürütmekteyiz.

Bu alanda oldukça başarılı çalışmalara imza atan, En iyi OSGB Firmaları listesinde üst sıralarda yer alan SARIZEYBEK Ortak Sağlık Güvenli Birimi ve SARIZEYBEK İş Sağlığı ve Güvenliği kuruluşları olarak işçilerin hayati tehlikeleri ortadan kaldırmayı, motivasyonlarını ve odaklarını maksimuma çıkartmayı, işletmenin verimini ve prestijini artırmayı kendimize hedef olarak edinmiş bir kuruluşuz.

İzmir OSGB Firması olarak işletmelere İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Sağlık Personelleri yönlendirmekte, ayrıca bu şirketlerdeki tüm denetimleri sıkı bir biçimde gerçekleştirmekteyiz.

OSGB Firması Ücretleri

OSGB Fiyat Listesi

OSGB Firmaları verdikleri hizmetlerin ücretlendirmesini 2 farklı yöntemle yapmaktadır. Bu yöntemler çalışma saati baz alınarak OSGB Ücretleri belirlenmesi ve çalışan kişi sayısına bakılarak OSGB Ücretleri belirlenmesi olarak sınıflandırılır.

İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı göz önüne alındığında OSGB Firmaları sundukları hizmetlerin fiyatlarını çalışan sayısı başına belirlenen asgari hizmet süreleri sonucunda oluşturmaktadır. İşletmenizin ihtiyaç duyduğu İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi sayısı OSGB Ücretleri ne direkt olarak etki etmektedir.

SARIZEYBEK OSGB den İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Yardımcı Sağlık Personelleri, Raporlama ve Danışmanlık gibi OSGB Hizmetlerini işletmeniz için en uygun fiyatlara almak isterseniz bu cümlenin altındaki Hemen Başvuru Yap butonuna tıklayıp bilgileri doldurabilir, uzman ekibimizin sizi aramasını ve bilgilendirmesini sağlayabilirsiniz.

OSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri sunan kuruluşların kısa halde ifade şeklidir. Bu birim işverenlere ve çalışanlara İş Sağlığı ve Güvenliği konularında danışmanlık yapar.
OSGB Firmaları Türkiye’nin her ilinde gerekli hizmetleri vermektedir. Sarızeybek Osgb İzmir, Aydın ve Manisa başta olmak üzere ülkemizin pek çok ilinde OSGB Hizmetleri sunmaktadır.
OSGB kurmak isteyen bir firma ilgili yasal düzenlemelere uygun bir şekilde kuruluş işlemlerini tamamlamalıdır. Aşağıda OSGB Kurma Sürecinin Temel Adımlarını bulabilirsiniz;
• Yetkilendirme : OSGB kurmak için ilgili bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir firma veya uzmanlarla çalışmanız gerekir.
• Personel Eğitimi : OSGB personeli iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim almış olmalıdır.
• Donanım ve Ofis : OSGB'nin işlevlerini yerine getirebilmek için gerekli ofis ve ekipmanlara sahip olunmalıdır.
• Başvuru ve Kayıt : OSGB’nin kuruluşunu resmi olarak başvurarak ve kaydını yaparak tamamlayın.
• İş Başlama : Kuruluş işlemleri tamamlandıktan sonra OSGB iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri sunmaya başlayabilir.
OSGB Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kelimelerinin kısaltmasıdır.
OSGB Firmaları Türkiye’nin her ilinde gerekli hizmetleri vermektedir. Sarızeybek Osgb İzmir, Aydın ve Manisa başta olmak üzere ülkemizin pek çok ilinde OSGB Hizmetleri sunmaktadır.
OSGB iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği standartlarının uygulanmasına yardımcı olur. İşverenlere iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uyum sağlamaları için rehberlik eder. Ayrıca iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemeye çalışır.
OSGB'nin Temel İşlevleri arasında;
• Risk değerlendirmesi yapmak,
• İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri düzenlemek,
• İşyerlerinde güvenlik denetimleri yapmak,
• İş kazalarını ve meslek hastalıklarını izlemek ve raporlamak,
• İş sağlığı ve güvenliği politikaları oluşturmak ve güncellemek,
belirtilebilir.
OSGB çalışanları İşyeri hekimi, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, C Sınıfı İş Güvenliği ve yardımcı sağlık personelinden oluşmaktadır.
OSGB yani asıl açılımı olan Ortak Sağlık Güvenlik Birimi 13.1.2013 tarihli ve 6102 sayılı Ticaret Kanununa göre faaliyet göstermekte olup tüzel kişiliklerdir, bu tanım Sosyal Güvenlik bakanlığında yukarıda belirttiğimiz kanun ile tanımlanmıştır.
OSGB Firmalarının Görevleri;
• İş yeri denetim,
• Gözetim sistemleri inşa etmek ve bunları çalıştırmak,
• Söz konusu işletmenin iş sağlığı ve güvenliği kuruluna dahil olmak,
• İş güvenliğine dair çalışanlara bilinçlendirici eğitimler sunmaktır.
şeklinde belirtilebilir.
Başvuru dosyasında aşağıda belirtilen ekler bulunur;
• Ticari şirketler için tescil edildiğini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi ve imza yetkisi olanları gösteren imza sirküleri
• OSGB nin sorumlu müdürünün kabul şerhli görevlendirme yazısı, bu kişi şirket sahibi veya ortağı ise sorumlu müdürlük taahhütnamesi
OSGB sağlık raporu, Bakanlık tarafından görevlendirilen yetkili tüm ortak sağlık ve güvenlik birimi (OSGB) bünyesinde bulunan iş yeri hekimlerinden alınabilmektedir.
Tam teşekküllü sağlık raporunun en az kaç gün içerisinde alındığı başvurulan hastaneden hastaneye bağlı olarak belirgin oranda değişiyor. Tipik olarak, herhangi bir kurum aracılığıyla (Bakanlıkça yetkilendirilen) başvurulan tam teşekküllü sağlık raporunun alınması ortalamada 2 ila 3 gün kadar sürebilmektedir.
Başvuru dosyasında aşağıda belirtilen ekler bulunur;
• Ticari şirketler için tescil edildiğini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi
• İmza yetkisi olanları gösteren imza sirküleri
Madde 22 – (1) Bu Yönetmelik uyarınca yetkilendirilen OSGB lerin yetki belgeleri, ihtar puanları toplamının 300'e ulaşması durumunda Genel Müdürlükçe altı ay süreyle askıya alınır.
(2) Yetki belgesi askıya alınan OSGB ler, askıya alınma süresince bu Yönetmelik kapsamındaki yetkilerini kullanamazlar.
(2) OSGB lerde tam zamanlı görevli bulunan işyeri hekimleri veya iş güvenliği uzmanları aynı zamanda sorumlu müdürlük görevini de yürütebilir.
(3) OSGB lerce talep edilen veya bildirilen her türlü bilgi ve belgeye ilişkin iş ve işlemlerde, Genel Müdürlük tarafından sadece sorumlu müdür muhatap kabul edilir.
(3) İşletme içinden veya dışından iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilenler arasında koordinasyon işveren tarafından sağlanır.
Madde 16 – (1) (Değişik cümleler:RG-18/12/2014-29209) OSGB ler yetki belgesi almak amacıyla e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapar.
OSGB lerden hizmet aldığınızda İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Sağlık Personeli istihdam etmek zorunda kalmazsınız. Böylece personel giderleriniz azalır. (Kıdem, İhbar Tazminatları, Sosyal Sigorta Giderleri vs.)
İSGB (İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi), işyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere kurulan, gerekli donanım ve personele sahip birimdir.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

E-Bülten