OSGB Nedir

Anasayfa » OSGB » OSGB Nedir

OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) İş Sağlığı ve Güvenliği alanında uzman hale gelmiş bir hizmet sağlayıcıdır. OSGB Firmaları işyeri sahiplerine ve çalışanlarına İş Sağlığı ve Güvenliği konularında destek sağlayan kuruluşlardır. İş Sağlığı ve Güvenliği yasalarına uyum sağlama, risk değerlendirmesi yapma, eğitimler düzenleme ve iş kazalarını önleme gibi konularda işverenlere yardımcı olur.

OSGB Nedir sorusunun en kısa cevabı iş yerinizdeki risk hesaplamalarını en güvenilir şekilde yapan ve işletme yöneticilerine raporlar halinde sunan yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar olarak verilebilir. Onlarca yıllık tecrübesi, birikimi ve uzman kadrosuyla hizmet vermekte olan SARIZEYBEK OSGB önce İş Sağlığı ve Güvenliği değil “İşçi Sağlığı ve Güvenliği” ilkesi ile yola çıkmıştır.

Firmamız uzun yıllar boyunca inşaat, sanayi, teknoloji başta olmak üzere pek çok sektörde yapmış olduğu çalışmalar ile adından her yerde söz ettirmiş, benzer hizmet verenlere örnek teşkil etmiştir. 6331 Sayılı İş Kanununu referans alıp yasalara ve kararnamelere bağlı kalarak almış olduğumuz güvenlik önlemleri ve risk yönetimleri konusunda ülke çapında büyük işler yapmış bulunmaktayız.

SARIZEYBEK OSGB İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli, Balıkesir, Uşak başta olmak üzere Tüm Türkiye’de küçük, orta ve büyük işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte OSGB Hizmetleri kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği alanında Raporlama ve Danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.

Kuruluşumuz ülkemizde faaliyet gösteren işletmelere OSGB Hizmeti kapsamında İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve diğer Yardımcı Sağlık Personeli temini konusunda destek olmakta, yönetmeliğe uygun olarak süreci belgelendirmelerini sağlamaktayız.

Sizde işletmenizin ihtiyaç duyduğu OSGB Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak, size özel sunabileceğimiz OSGB Ücretleri ve OSGB Fiyat Listesi ne ulaşmak için Hemen Bize Ulaşın metnine tıklayarak uzman personellerimizle anlık yazışma imkanı sağlayabilirsiniz.

OSGB Açılımı

OSGB Açılımı Ortak Sağlık Güvenlik Birimi olarak yapılır. İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren ve çalışanları arasından İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Sağlık Personeli (çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10 ve daha fazla çalışanı olan işyerleri) görevlendirir. Bu hizmetin tamamını veya bir kısmını Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden hizmet alarak yerine getirilebilir. OSGB Firmaları bu amaca hizmet etmek üzere kurulmuştur.

OSGB Açılımı

OSGB Firmaları

İş Sağlığı ve Güvenliği iş yerlerinin verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan temel bir unsur olarak hayati bir öneme sahiptir. İşte bu noktada İzmir ve çevresinde hizmet veren birçok OSGB Firması işverenlere iş sağlığı ve güvenliği konularında destek sunmaktadır. Ancak bu alanda öne çıkan ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı başaran firmaların başında gelen SARIZEYBEK OSGB uzman kadrosu ve çözüm odaklı hizmet anlayışıyla fark yaratmaya devam etmektedir.

İzmir ve çevre illerde en başarılı & kaliteli hizmet sunan firmadan destek almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilir, OSGB Firmaları konusunda her detaya değindiğimiz yazımıza sarizeybekosgb.com/osgb-firmalari bağlantısından ulaşabilirsiniz.

OSGB Sağlık Raporu

Ülkemizde tüm işletmeler insani değerler, yönetmelikler ve kanunlar gereği işe alacakları çalışanlarını işe başlatmadan önce muayene ettirmek zorundadır. Bu durum OSGB Sağlık Raporu olarak bilinse dahi aslında İşe Giriş Sağlık Raporu olarak ifade edilmektedir.

İşe Giriş Sağlık Raporu ya da halk arasında bilinen ismiyle OSGB Sağlık Raporu işyeri hekimi tarafından çalışanların iş yerinde maruz kalacakları güvenlik ve sağlık risklerine karşı korunmasını, gözetilmesini amaçlayan bir rapordur. İşveren sadece yeni işe alacağı personelleri değil;

 • İş yerinde bir iş değişikliği olduğunda,
 • İşyeri bünyesinde çalışan işçi farklı bir iş bölümüne geçtiğinde,
 • Personel aynı işi yapıyor olsa dahi belirli periyotlar halinde,

çalışanlarını muayene ettirmesi gerekmektedir.

Bu hükümler yönetmelik ve kanunlarda tamamen işçinin sağlığını korumak ve gözetmek amacı ile getirilmiştir. OSGB Sağlık Raporu olarak ifade edilen bu kavramın yönetmelikteki karşılığı İşe Giriş Sağlık Raporu olarak belirtilmiştir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir, Nasıl Alınır, Geçerlilik Süresi ve Ücretleri gibi konularda detaylı bilgileri https://www.sarizeybekosgb.com/hizmet/ise-giris-saglik-raporu/ yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

OSGB İzmir

SARIZEYBEK OSGB uzun yıllar önce temelleri Aydın’da atılmış, 10 yılı aşkın zamandır İzmir dahil Türkiye’nin birçok ilinde faaliyetlerini sürdüren yetkili ve tecrübeli bir kuruluştur. Firma sahiplerinin OSGB Hizmetleri kapsamında ihtiyaç duyduğu tüm uygulamaları başarıyla yerine getiren kurumumuz En Uygun Fiyatlarla marka sahiplerine yardımcı olmaktadır.

İzmir OSGB dendiğinde akla gelebilecek her soruya değinmeye özen gösterdiğimiz makalemizi sarizeybekosgb.com/osgb-izmir bağlantısına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

OSGB

OSGB Hizmeti

SARIZEYBEK OSGB İş Sağlığı ve Güvenliği alanında kapsamlı bir hizmet yelpazesi sunar. Risk Değerlendirmesi Yapma, Eğitimler Düzenleme, Güvenlik Denetimleri Gerçekleştirme ve İş kazalarını önleme gibi işverenlerin ihtiyaç duyduğu pek çok konuda uzmanlık sağlar. İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında yasal düzenlemelere uyum sağlama konusunda işverenlere rehberlik eder.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bağlı yönetmelikleri işvereni çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliklerinin korunmasıyla yükümlü kılmaktadır. Bu amaçla işveren ya çalışanları arasından gerekli şartlara haiz personel (İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Diğer Sağlık Personeli) görevlendirir veya OSGB Firmaları aracılığıyla bu hizmeti alır.

OSGB İzleme

OSGB İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarının izlenmesi ve iyileştirilmesi için önemlidir. OSGB Firmaları tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen izleme süreci;

 • İş yerlerinde güvenlik denetimleri ve incelemeler yapmak,
 • İş kazalarını ve meslek hastalıklarını takip etmek ve raporlamak,
 • İş sağlığı ve güvenliği ekipmanlarının düzenli bakımını yapmak,
 • İşverenlere gerektiğinde güncel mevzuat hakkında bilgi vermek.

durumlarını içermektedir.

Özetle OSGB Firmaları İş Sağlığı ve Güvenliği konularında uzmanlaşmış birimlerdir. İşverenlere yasal gereksinimlere uyum sağlamada yardımcı olur. OSGB’nin kuruluşu ve işlevleri çalışanların güvenliğini ve sağlığını korumak için kritik bir rol oynar. İş kazalarını önleme amacına hizmet eder.

OSGB Fiyatları

SARIZEYBEK OSGB müşteri memnuniyetini ön planda tutarak rekabetçi fiyatlar sunmaktadır. İşletmelerin bütçelerini zorlamadan kaliteli OSGB Hizmetleri ve İş Sağlığı Güvenliği Hizmetleri almalarına yardımcı olur. Fiyatlandırma politikalarını şeffaf ve adil bir şekilde belirler.

İzmir, Aydın ve Manisa başta olmak üzere Türkiye’de ihtiyaç duyduğunuz OSGB Hizmetlerini Sarızeybek OSGB garantisiyle en uygun OSGB Fiyatları ile alabilmek için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz

OSGB Fiyatları

OSGB Ceza Puanı

İşyerlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yasal gerekliliklere uyum sağlamaması durumunda ceza puanı riski vardır. SARIZEYBEK OSGB işverenlere bu konuda yardımcı olur. İşyerleri yasal düzenlemelere uyumunu sağlar. Bu sayede ceza puanı riski minimuma iner. Bu durum işletmelerin sorunsuz bir şekilde faaliyetlerini sürdürmelerine imkan tanır.

OSGB Merkezi

SARIZEYBEK OSGB Merkezi ilk olarak Aydın’da kurulmuş, İzmir’de operasyonlarını genişletip çevre illerde hizmet vermektedir. İşverenlerin taleplerini hızlı bir şekilde karşılamak için geniş bir coğrafi alana erişebilecek kapasiteye ulaşmıştır. Bununla birlikte müşteri odaklı hizmet anlayışıyla işletmelerin ihtiyaçlarını her zaman en iyi şekilde karşılamak için gerekli olan tüm işlemleri başarıyla yerine getirir.

İş Sağlığı ve Güvenliği konularında uzman bir partner arıyorsanız SARIZEYBEK OSGB sizin için en doğru adres olarak belirtilebilir. Kaliteli hizmetlerimiz, uygun fiyat politikamız ve yasal uyumluluk konusundaki hassasiyetimiz ile İzmir’deki işletmeler için güvenilir bir iş ortağı olarak anılmakta, OSGB Hizmetlerini başarıyla sunmaktayız.

OSGB Merkezi Nasıl Açılır

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi açabilmek için bu alana yönelen kişinin ya da ortaklarından en az birisi İş Güvenliği Uzmanı ya da İşyeri Hekimi unvanına sahip olmalıdır. Firmayı kuran kişi ya da ortaklarından en az bir tanesi bu şartları sağlamıyorsa açma izni verilmemektedir.

İşyeri Güvenliği konusunda uzman olan ekibe sahip olunmaması da firma açılışının önünde engel teşkil etmektedir. OSGB açabilmek için belirli miktar bir ücretin yanı sıra gerekli ekibin kurulması gerekmektedir. Firmanın açılması için ayrıca istenilen tüm evraklar da eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Belgelerde eksiklik kalması ya da ekibin yeterli düzeyde olmaması durumunda lisans verilmemektedir.

Yine hizmet sunulan binanın gereken şartları karşılamaması da soruna yol açabilmektedir. Bakanlık tarafından istenen tüm evraklar tamamlandıktan sonra başvuru yapılır. Bakanlıktan gelen müfettişler yerinde inceleme yapıp onay vermeleri halinde OSGB Hizmeti vermeye başlayabilir.

OSGB Yetki Belgesi Başvuru Dosyasında Ne Olur

Başvuru dosyasında aşağıda belirtilen ekler bulunur;

 • Ticari şirketler için tescil edildiğini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi ve imza yetkisi olanları gösteren imza sirküleri,
 • OSGB nin sorumlu müdürünün kabul şerhli görevlendirme yazısı, bu kişi şirket sahibi veya ortağı ise sorumlu müdürlük taahhütnamesi.

OSGB Yetki Belgesi Almak İçin Hazırlanan Başvuru Dosyasında Bulunması Gereken Ekler Nelerdir

Başvuru dosyasında aşağıda belirtilen ekler bulunur;

 • Ticari şirketler için tescil edildiğini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,
 • İmza yetkisi olanları gösteren imza sirküleri.

OSGB Firmalarının Temel Görevleri Nelerdir

 • İş yeri denetim,
 • Gözetim sistemleri inşa etmek ve bunları çalıştırmak.
 • İşletmenin iş sağlığı ve güvenliği kuruluna dahil olmak.
 • İş güvenliğine dair çalışanlara bilinçlendirici eğitimler sunmaktır.

SARIZEYBEK OSGB ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir

SARIZEYBEK OSGB den hizmet aldığınızda İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Sağlık Personeli istihdam etmek zorunda kalmazsınız. Bu sayede personel giderleriniz azalır. (Kıdem ve İhbar Tazminatları, Sosyal Sigorta Giderleri vs.) Ayrıca OSGB Hizmetleri kapsamında gerekli tüm belgelendirme ve uygulamalar alanında uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmiş olur.

E-Bülten